hizmetler

Çatı Sistemleri

Çatı Aktarma İşlemi

Yapı dünyasında ayrı bir yeri olan ve ayrı çalışma özelliklerine sahip çatılar, mekanların en önemli parçasıdır. Yağmur, kar, dolu ve benzeri birçok afetle çatılar zarar görmektedir. Şiddetli rüzgarlarla, çatı uçma hadiseleri, çatıların zarar görmesinde en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda, çatıların zarar görmesini yanı sıra, cadde veya sokakta bulunan araçlar, buralardan geçen insanlar ve diğer canlılar, zarar görmektedir.

 

Çatı Tamiratı Zorunludur

Çatısız bütün mekanlar kullanılamaz. Çatısı arızalı evler, ahırlar, spor merkezleri, toplantı salonları, fabrikalar, villalar, müstakil evler ve daha birçok mekan, kullanılamaz. Bu nedenle en kısa zamanda çatı aktarma işlemi ile tamir edilmesi gerekir. Bu işlemde, kırık ve bozuk kiremitler indirilir, sağlam kiremitler eskilerin yerine monte edilir. Sağlam ve kullanışlı kiremitler ayrılır. Kullanılmaz haldeki kiremitler ise, yenileriyle değiştirilir. Tamirat işlemleriyle çok daha kullanışlı olan çatılar, özellikle ısı yalıtımı ve ses yalıtımı gibi kategorilerde kullanılmaktadır. Çatı aktarma işlemlerinin profesyonel ustaları, bu konuda oldukça kaliteli çözümler üretmektedir.

Yeni Malzeme ve Yöntemler Etkili

Eski çatıların artık miadı doldu, kullanılmaz hale geldi. Bu nedenle, yeni çatılar için yeni malzemeler çok daha kaliteli sonuçlar vermektedir. Şap, sap üzeri ısı yalıtımı ve ses yalıtımı, çatıların kullanım özelliklerinin mükemmel olmasında oldukça etkili olacaktır. Oluk, klasik ve brass kiremit çeşitlerinin yanı sıra, Çin’den dünyaya yayılan, ince çatı sistemleri, çeşitli renk ve desenlerle hazırlanmaktadır. Aktarma işlemlerinde, izolasyonu olmayan çatılar için izolasyon uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, izolasyon işlemlerinde, profesyonel çözümler tercih edilmelidir.

 

Kırık Kiremitler Hemen Değiştirilmelidir

Şiddetli rüzgar, kar yağışları, yağmur ve dolu yağışı gibi birçok etken, kiremitlerin bozulmasında birinci etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Kiremitlerin uzun süre karlar altında kalması, genel yapının bozulmasında etkili rol oynamaktadır. Özellikle aylarca yerden ve çatılardan kalkmayan karlar, birçok zarara neden olur. Bu zararlardan biri, kiremitlerin özelliğini kaybetmesidir. Kiremitler uzun süre eriyen karın altında kalması, mekanik yapısını bozar. Bunun sonucunda kırılmaya başlar. Çatı akmaya başlar. Bu durumda, ilk fırsatta çatı aktarma işleminin yapılması gerekir. Bu işlemlerde, gerekli bütün güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. İş güvenliğinin takip edilmesi, işçi güvenliği için oldukça önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir.

Çatı kazalarının genel sebebi, alınmayan tedbirlerdir. Alt kısma ağ germe, emniyet kemerinin takılması, baretin takılması, çatı aktarma işlerine uygun ayakkabı ve elbiselerin giyilmesi, son derece önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Çatı işlemlerinde oluk, köşeler, tepe kısımları ve orta kısımlar, özel çalışmalarla tamir edilmektedir. Bu bölümler için özel imal edilmiş kiremitler kullanılmaktadır. Baca kısımlarına özel kiremitlerle, su akışının başarılı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmıştır. Aktarma işlemleri her zaman uzmanlık isteyen işlerdendir.